Książka, którą kieruje przede wszystkim do ludzi walczących co miesiąc, czasami przez wiele lat o upragnione dziecko, jest plonem mojej wieloletniej pracy z osobami dotkniętymi niepłodnością. W bloku mieszkalnym, liczącym piędziesiąt mieszkań mniej więcej w dziesięciu ludzie rozpaczają, bo nie mogą doczekać się własnego dziecka. Widziałam tę rozpacz i pojawiające się co miesiąc nadzieję i żałobę.
Niepłodność nie jest karą, tylko chorobą i jak każda choroba ma swoje rozliczne przyczyny. W swojej książce postaram się przybliżyć psychiczne powody niepłodności. Najczęściej współistnieją one z przyczynami fizjologicznymi, a połączenie ich obu, moim zdaniem, powoduje, iż leczenie staje się znacznie dłuższe i trudniejsze.
Bogda Pawelec napisała dziesięć opowieści terapeutycznych, w których opisuje historie zmagań swoich Pacjentek z dotarciem do swego prawdziwego Ja. Miejscem spotkań jest zawsze gabinet psychoterapeuty, jednak prawdziwa akcja rozgrywa się w świadomości kobiety. Autorka pozwala nam śledzić proces odkrywania własnej tożsamości przez jej Pacjentki w stylu przypominającym dobry kryminał, a co więcej, nie pozbawionym lekkości i humoru. Mnie – lekarzowi – pokazała, jak niewiele wiemy o naszych pacjentkach i jak często jednostronne jest nasze podejście.
„Mam dobrą wiadomość: mimo bólu, jaki przynosi doświadczenie niepłodności, tylko kilka procent par nigdy nie zostanie biologicznymi rodzicami. Większość prędzej czy później doczeka się upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym”.
Bogda Pawelec od 25 lat pomaga w gabinecie parom doświadczającym niepłodności. Teraz oferuje wspólne przemierzanie tej trudnej drogi czytelnikom, dając im wsparcie, zrozumienie i empatię. Niepłodność jest chorobą, która przynosi wiele cierpienia parze starającej się o dziecko, wystawia związek na próbę, często niszczy samoocenę i zaburza relacje z otoczeniem. Jeśli doświadczasz niepłodności lub chcesz się dowiedzieć, co przeżywa bliska ci osoba i jak ją wesprzeć, ta książka jest dla ciebie. Znajdziesz w niej:
• osobiste relacje pacjentek zmagających się na co dzień z trudnymi emocjami, takimi jak rozpacz, niepewność, lęk;
• techniki pomocne w uporaniu się z huśtawką nastrojów, obniżonym poczuciem własnej wartości i bezsilnością w obliczu niepowodzenia;
• wskazówki, jak na temat starań o dziecko rozmawiać z rodziną i znajomymi;
• porady, na co zwrócić uwagę przy wyborze lekarza lub kliniki oraz w kontaktach z personelem medycznym;
• rzetelne informacje o procedurze in vitro oraz dylematach i wątpliwościach związanych z tą metodą;
• wsparcie psychologiczne przy podejmowaniu świadomych i zgodnych z własnymi potrzebami decyzji dotyczących rodzicielstwa.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest niepłodność i jak wiele cierpienia przynosi parze, która bezskutecznie stara się o własne dziecko biologiczne. Na niepłodność nikt sobie nie zasłużył, zaskakuje ona i dotyka ludzi z różnych grup społecznych, niezależnie od wykształcenia, dochodów, miejsca zamieszkania, rasy i kultury.
W książce chcemy pokazać drogę, którą przechodzimy wspólnie z naszymi pacjentami, począwszy od strachu przed uciekającym czasem, poprzez zrozumienie, na czym polega niepłodność, skąd się bierze i jak się ją leczy, borykanie się z mnogością badań, a skończywszy na uświadomieniu sobie, jak ta choroba wpływa na psychikę i co należy robić, żeby bronić się przed tym niszczącym wpływem. Staramy się przybliżyć problemy pojawiające się między partnerami, a także w ich relacjach z otoczeniem, tym bliższym i dalszym. Jeden z rozdziałów poświęcamy przyczynom niepłodności, które mogą tkwić w psychice, a także utratom dotykającym parę niepłodną nie tylko, gdy dochodzi do poronienia, ale również tym comiesięcznym. Próbujemy pokazać współczesne podejście do niepłodności zarówno pod względem medycznym – z najnowocześniejszymi badaniami na temat diagnozy i leczenia, jak i psychologicznym – ze sposobami i technikami, za pomocą których można pomóc niepłodnej parze.
Pierwsza na polskim rynku wydawniczym pozycja, która w niezwykle przystępny i obiektywny sposób przekazuje wiedzę na temat pozaustrojowej metody zapłodnienia. Książka jest kierowana nie tylko do osób, które stoją w obliczu podejmowania tej ważnej decyzji; dla każdego czytelnika okaże się kopalnią wiedzy na temat samej metody oraz procedur in vitro w Polsce. W książce znajduje się 14 wywiadów z osobami, które bezpośrednio zetknęły się z tym tematem (rozmowy z prekursorami metody w Polsce, lekarzami, naukowcami, nastolatką poczętą metodą in vitro, z matką dziecka in vitro). Ważna i potrzebna w Polsce lektura.